Akú hračku kúpiť svojmu dieťaťu?

Akú hračku kúpiť svojmu dieťaťu?

 mini_tickles

Hra s hračkami môže byť veľmi prospešná pre vývoj dieťaťa a je skvelým spôsobom, ako naštartovať jeho fantáziu a kreativitu. Podľa čoho však vybrať tú správnu hračku pre svoje dieťa?

Existuje viacero faktorov, ktoré vás môžu dobre nasmerovať. Dobrým odporúčaním je, keď budete hračku vyberať napríklad na základe veku, záujmov a vývojového stupňa vášho dieťaťa.

 

Hračky pre dojčatá

plysovy-zajacik

Hračky pre bábätká vyberajte hlavne s prihliadnutím na bezpečnosť. Nezabudnite si pozrieť obal hračky, kde je informácia o odporúčanom veku. Niektoré hračky môžu obsahovať malé časti, ktoré by dieťa mohlo prehltnúť, vyhnete sa tak riziku udusenia.

Takýchto najmenších drobcov zaujmete najmä pestrofarebnými hračkami a zaujímavými tvarmi. Cibria si pritom svoj zrak aj hmat. Vhodné sú napríklad látkové knižky a leporelá, ktoré obsahujú rôzne, na dotyk príjemné, materiály. Deti ich môžu stláčať, krčiť, hladiť, šušťať alebo aj zapískať, ak je v nich zabudované pískatko. Dojčatá potešia aj naťahovacie hudobné hračky, kolotoče a hrkálky. Často si veci vkladajú do úst, preto je vhodné dbať aj na hygienu. Ideálne je, keď sa taká hračka dá umyť alebo oprať.

Každé malé dieťa bude mať radosť predovšetkým z vašej prítomnosti - sledovania vašej tváre a počúvania vášho hlasu. Takže aj keď budete mať na ruke natiahnutú len obyčajnú maňušku, ocení predovšetkým to, že je s vami.

 

Hračky pre batoľatá

SF2500 (4)

Dvojročné a trojročné deti už využívajú svoju motoriku, preto je vhodné dať im hračky ako sú kocky alebo väčšie bloky na stavanie. Tiež ich zaujmú interaktívne hračky, ktoré vydávajú po stlačení rôzne zvuky. Môžu to byť napodobeniny tlačítkových telefónov, hudobné nástroje alebo pískacie hračky.

Batoľatá sa vedia zahrať aj s krabicami, vedierkami a rozličnými nádobami. Tiež sa tešia z jednoduchých hudobných nástrojov, ktorými môžu triasť alebo na ne búchať. Ocenia napríklad bubon vyrobený z hrnca, ktorý im postavíte hore dnom a ako bicí nástroj im dáte drevenú varechu.

 

Hračky pre predškolákov

policajny_jeep_bruder

Staršie deti často rady riešia problémy a využívajú svoju fantáziu. Chlapci majú radi stavebnice, kde môžu naplno prejaviť svoju kreativitu. Puzzle zase cibria ich trpezlivosť a jemnú motoriku. Radi sa hrajú aj na vojakov, takže im môžete kúpiť napríklad figúrky vojakov, s ktorými si vytvoria vlastný bojový príbeh.

Dievčatá zvyčajne inklinujú k hračkám, ktoré zobrazujú človeka alebo zviera. Preto tak veľmi obľubujú bábiky a plyšové hračky. Určite sa potešia zvieratku reálneho vzhľadu. Niektoré majú srsť takmer rovnako hebkú ako ich živé verzie, alebo dokážu vydať zvuk podobný tomu skutočnému. Vy, ako rodičia, aspoň nemusíte kupovať zvieratko, ktoré si vyžaduje každodennú starostlivosť.

Pre deti je zaujímavé robiť si rozličné zbierky - vaše dieťa môže zbierať gombíky, korálky, mince alebo známky a triediť ich podľa farby, vzoru, veľkosti alebo tvaru.

Ako hračky môžete využiť aj každodenné predmety pre domácnosť, ako sú hrnce a panvice, plastové nádoby, kolíky, koše na oblečenie a prikrývky. Len sa vždy uistite, že všetky predmety v domácnosti, s ktorými sa vaše dieťa hrá, sú bezpečné.

 

Hračky pre školákov

Monopoly_Stranger_Things

Dobrou voľbou pre školákov sú hádanky alebo spoločenské hry, ktoré vaše dieťa povzbudzujú k hre s ostatnými. Medzi najpopulárnejšie patrí klasické Človeče, nehnevaj sa, šach alebo Monopoly.

Najlepšie hračky sú však také, ktoré vaše dieťa môže používať rôznymi spôsobmi. Podporujú vaše dieťa v používaní fantázie, tvorivosti a schopností riešiť problémy.

Dievčatá majú radi rôzne kreatívne potreby, napríklad výrobu mydla, maľovanie podľa čísel alebo pletenie náramkov. Chlapci môžu oceniť maliarske sady alebo výskumnícke sety ako mikroskopy, elektrické obvody alebo hru na archeológa. Často však siahajú po akčných hračkách ako sú napodobeniny zbraní. Dnes sú veľmi populárne tzv. nerfky s penovými projektilmi.

Výborné sú aj simulácie povolaní. Vaše dieťa môže predstierať, že je predavač, kuchár, doktor alebo domáci kutil. Dievčatá milujú domčeky pre bábiky a rôzne doplnky, napríklad šaty, ktoré si môžu vyrobiť aj samé.

 

Tip na záver

Vy ste osoba, ktorá rozhoduje, s ktorými hračkami sa vaše dieťa môže hrať. Ak máte z určitých hračiek negatívne pocity, je dobré porozprávať sa s dieťaťom otvorene. Mohli by ste spomenúť vaše rodinné hodnoty. Napríklad: „Zbrane môžu ľudí veľmi vystrašiť a ublížiť im. Nikto z našej rodiny nemá zbraň.“ Alebo ak sa vám nepáčia strašidelné bábiky Monsters, tiež sa to pokúste zdôvodniť.

Prílišné upozorňovanie na hračky - napríklad ich zákazom alebo odmietnutím nákupu - však môže viesť k tomu, že vaše dieťa bude chcieť hračku o to viac. Lepšie by mohlo byť prepojiť svoje hodnoty s tým, ako sa vaše dieťa hrá a používa hračky v každodennom živote.

Ak chce vaše dieťa tablet alebo hernú konzolu, môžete venovať viac času spoločnému hraniu vonku. Skúste mu vysvetliť, že fyzická aktivita je pre jeho zdravie lepšia ako čas na obrazovke. Bez ohľadu na to, aké rodinné hodnoty sa s dieťaťom rozhodnete zdieľať, je dobré byť dôsledný. Deti môžu byť zmätené, ak majú dovolené sledovať násilné televízne programy alebo hrať násilné videohry, ale nemôžu sa hrať s detskými zbraňami.

Ak nechcete, aby iní dospelí darovali vášmu dieťaťu určité hračky ako darčeky, jednoducho stručne a pokojne vysvetlite svoje pocity. Nakoniec, je to vaše rozhodnutie.

 

Veru.sk